Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/welcome-back-buyer/inc/settings/Options.class.php on line 255

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/welcome-back-buyer/inc/settings/Options.class.php on line 255

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/welcome-back-buyer/inc/settings/Options.class.php on line 255

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/wc-formatting-functions.php on line 776

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/wc-formatting-functions.php on line 776

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/wc-formatting-functions.php on line 777

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/wc-formatting-functions.php on line 777

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/wc-formatting-functions.php on line 778

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/wc-formatting-functions.php on line 778

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/wc-gallery/includes/functions.php on line 758

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/wc-gallery/includes/functions.php on line 759

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/wc-gallery/includes/functions.php on line 760

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/cvi/domains/christenenvoorisrael.nl/public_html/wp-content/plugins/wc-gallery/includes/functions.php on line 761
Een honingzoet nieuwjaar - Christenen voor Israël
 • Moshe, de imker uit ons dorp met een volle honingraat. Tegen alle verwachtingen in was het afgelopen jaar een goed honingjaar. - Foto: Joanne Nihom
 • Israëlnieuws via Whatsapp

 • Nieuws

  Een honingzoet nieuwjaar

  Joanne Nihom - 20 september 2017

  Vanavond begint Rosj Hasjana, het Joods Nieuwjaar. Voor, en tijdens, deze hoogtijdagen zijn er allerlei gebruiken die bij Rosj Hasjana horen.

  Zo is de challe, het brood waarover op vrijdagavond de zegen wordt gezegd, gewoonlijk in de vorm van een vlecht. Voor het Joodse Nieuwjaar is de challe rond gebakken, dit om de voortdurende cyclus van het leven weer te geven.

  In de namiddag van de eerste dag van Rosj Hasjana is het de gewoonte dat je, als je in de buurt van stromend water woont, tasjliech zegt, een speciaal gebed waarin wordt gevraagd om vergiffenis van begane zonden. Na het zeggen van dit gebed worden broodkruimels in het water gegooid, opdat de slechte daden van het afgelopen jaar, net als de kruimels, zullen wegdrijven.

  Voor een goed en gezond jaar wordt bij aanvang van de feestmaaltijd een stukje appel of challe, in honing gedoopt, gegeten. We zeggen daarbij:“… dat het een goed en zoet jaar mag worden … “

  “Afgelopen jaar was er met de feestdagen niet veel honing, maar dit jaar is het anders.”

  Voor Moshe, de imker uit ons dorp en de wijde omtrek, waren de afgelopen weken topdrukke dagen. Zijn natuurzuivere honing is een geliefd product. In de avocadoplantages van ons dorp zet hij een aantal keren per jaar witte houten bijenkorven neer. “De honing van avocadobloesem is de lekkerste die er is”, zegt hij trots. “De honing die we nu verkopen, is van de honingoogst maart, april en mei.”

  “Afgelopen jaar was er met de feestdagen niet veel honing, maar dit jaar is het anders. Het is een beetje een raadsel. Want ondanks dat regen belangrijk is voor honing, het zorgt voor bloesem waar de bijen op af komen, is er nog weinig regen gevallen. “… De natuur heeft haar geheimen”, zegt Moshe lachend.

  Achter zijn woonhuis heeft hij een groot stuk grond met allerlei soorten bomen die in verschillende periodes bloeien. “Mijn proeftuin.” Daar zijn ook de schuren waar hij de honing maakt. Als de honingraten vol zitten met nectar en die nectar verzegeld is (door de bijen ingesmeerd met was, zodat er niets meer bij kan), ontzegelt Moshe de was met een speciaal apparaat.

  Als de was er af is, gaan de raten in een soort van centrifuge die ronddraait, waardoor de honing er uit wordt geslingerd, het zogenaamde ‘slingeren’. Daarna wordt de honing tweemaal gezeefd en blijft een aantal dagen staan. Iedere dag roert Moshe de honing. Deeltjes die naar boven komen drijven, worden er afgeschept. Daarna doet hij de honing in potjes. “Mijn honing is de beste en lekkerste van het land”, vertrouwde Moshe me lachend toe terwijl hij me een potje honing overhandigd. Ik ga het vanavond uitproberen.

  Ik wens u een sjana tova! Een goed en zoet jaar en dat vrede niet alleen een woord blijft, maar het komende jaar werkelijk in praktijk wordt gebracht.

  Bijen bij een van Moshes korven.

  Moshes proeftuin vol bijenkorven.

  Moshe tapt een pot honing uit een groot vat.

  Imker Moshe in zijn werkplaats.

  Over de auteur